Jak leczy się płaskostopie?

Płaskostopie jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających stopy. Może ograniczać naszą aktywność ruchową. Bieganie, a nawet dłuższe spacery, mogą sprawiać uciążliwy ból. Nawet podczas chodzenia można odczuwać dolegliwości nie tylko stóp, ale też łydek, kolan czy kręgosłupa.

Płaskostopie polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku sklepienia stopy – prawidłowo ukształtowana nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża, a jej kości tworzą łuk. W przypadku płaskostopia dochodzi do zaniku łuków stopy, która staje się płaska i przylega do podłoża całą swoją powierzchnią.

Przyczyny płaskostopia

Przyczyną płaskostopia są słabe, wiotkie więzadła stopy. „Stopa przyjmuje prawidłowy kształt do 7-8 roku życia, potem już tylko rośnie. Jeżeli w tym czasie istnieją objawy płaskostopia, konieczne jest leczenie. Płaskostopie jest spowodowane obniżaniem się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwa zaczyna dotykać podłoża” – mówi dr n. med. Tomasz Raganowicz, specjalista ortopedii i traumatologii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.”Skutki nieleczonego płaskostopia często występują już w dzieciństwie, ale mogą też dotknąć nas dopiero w dorosłym życiu. Może je nasilić niewłaściwie dobrane obuwie, nadwaga lub otyłość. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie”.

Skutki płaskostopia

„Deformacja stopy w postaci płaskostopia zmienia prawidłowe punkty jej podparcia. Pojawiają się dolegliwości bólowe stóp, ale też łydek, kolan, bioder i kręgosłupa. Poza tym nacisk na podłoże częścią stopy do tego nieprzystosowaną skutkuje tworzeniem się na podeszwie bolesnych odcisków” – mówi dr Raganowicz. Płaskostopie sprzyja rozwojowi wtórnych deformacji stopy takich jak paluch koślawy. Zniekształcona stopa utrudnia chodzenie oraz dobranie i noszenie obuwia. W przypadku nieleczonego płaskostopia w dorosłym życiu ze względu na uciążliwy ból jesteśmy zmuszeni ograniczyć spacery, bieganie i inne aktywności związane z obciążeniem stopy. Ograniczenie ruchu prowadzi do nadwagi, która zwiększa nacisk na zdeformowaną stopę i pogłębia wadę.

Jak rozpoznać płaskostopie?

„Płaska stopa, czyli źle wykształcona, w warunkach obciążania mocno przylega do podłoża, a w najpoważniejszych przypadka cała się z nim styka – zauważa dr Raganowicz. „Niepokojące oznaki: ślad płaskiej stopy na mokrej posadzce czy piasku, chodzenie na wewnętrznych krawędziach stóp. Można to dostrzec je po podeszwach i obcasach, które są bardziej zdarte po wewnętrznej stronie buta niż po zewnętrznej.Należy jednak pamiętać, że rozpoznanie wady może stwierdzić wyłącznie specjalista – najskuteczniejsi w rozpoznawaniu tego schorzenia są ortopedzi”.

Jak leczyć płaskostopie?

„Lekarz rozpozna zaawansowanie deformacji oraz zbada, jaki wpływ wywiera na postawę. W przypadku niewielkich odkształceń wystarczą odpowiednie wkładki ortopedyczne, które pomogą stopie przybrać odpowiednią formę, oraz ćwiczenia” – mówi dr Raganowicz.  Wkładki może dobrać tylko lekarz specjalista – nieodpowiednie mogą nasilić deformację i wywołać bolesne skutki. „Kiedy stopy bolą zarówno podczas chodzenia, jak i w czasie spoczynku, pomóc może leczenie operacyjne i wstawienie implantów korygujących deformację” – opisuje dr Raganowicz. Jedną z zalet implantu jest to, że jest biodegradowalny i nie trzeba wykonywać ponownego zabiegu celem jego usunięcia po utrwaleniu korekcji stopy. Nie powoduje żadnych niedogodności w życiu codziennym oraz jest praktycznie niewidoczny – można iść na plażę lub basen, nie martwiąc się o wygląd stopy.

Menu